Opinie

Moje osobiste opinie sa z pewnoscia subiektywne , warto porownac je z relacjami innych Polakow w Szwajcarii.

Tysiacom Polakow udalo sie znalezc prace w Szwajcarii. Jedni zaczynali od praktyk studenckich, inni dostali szanse wyjazdu z polskiego oddzialu miedzynarodowej firmy, niektorzy przyjechali w ciemno a inni wysylali CV na odleglosc az trafili na prace swoich marzen.

Tutaj znajdziecie relacje Polakow, ktorzy pracowali lub wciaz pracuja w Szwajcarii. Rozne punkty widzenia, rozmaite doswiadczenia, prawdziwe historie. Jesli Ty tez chcesz sie podzielic swoim doswiadczeniem pracy w Szwajcarii, zapraszam. Napisz do mnie lub dodaj opinie w komentarzu.

————————————————————-

 Relacja studentki z pobytu na praktyce w polskiej misji dyplomatycznej

PRACA

Jestem studentką V roku Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych. Do Genewy przybyłam na staż w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Biurze ONZ. Właściwie cały miesiąc pracowałam w Pałacu NZ przy 15 sesji Rady Praw Człowieka. Jeśli ktoś byłby zainteresowany odbyciem (bezpłatnej) praktyki w naszej Misji, informacje dotyczące aplikowania znajdzie na poniższej stronie:

http://www.genewa.polemb.net/index.php?document=30

Praca w dyplomacji, ONZ i moje obowiązki, to kolejny długi temat. Na pewno ciekawe doświadczenie!:) Ponadto ogrom biblioteki ONZ’owskiej umożliwia zebranie materiałów do pracy magisterskiej.

ŻYCIE

Pewnie studentów przybywających na praktykę najbardziej interesują koszty życia. Życie oczywiście zdaniem Polaków drogie, (po przeliczeniu cen z CHF na PLN wszystko jest 3 razy droższe niż u nas, co oczywiście wynika ze słabego kursu złotego do franka – średnio cena franka to 3zł). Jeśli chodzi o zakupy polecam supermarket: MIGROS, gdzie np. chleb można już kupić za 1,1 CHF i za 2-2,5 CHF tostowy.

Z kolei mieszkania szukałam już w kwietniu (5 miesięcy przed praktyką) i niestety najtańsze miejsca były już zarezerwowane na wrzesień. Na szczęście pomogli mi znajomi, u których mieszkałam w Nyon – ładne spokojne miasteczko, 20 minut pociągiem do Genewy, nad jeziorem i z widokiem na Mont Blanc – pociągi jeżdżą bardzo często – max co 20 min.

OGÓLNE WRAŻENIA

Moje wrażenia z pobytu w Szwajcarii są bardzo pozytywne!:) Chociaż mój pobyt był krótki, (bo tylko miesiąc), po powrocie do Polski na oczy rzucają mi się liczne różnice dzielące oba kraje, nasze braki w rozwoju cywilizacyjnym i społecznym w porównaniu do Szwajcarii (u nas raczej prędko nic się nie zmieni – należałoby najpierw zmienić myślenie ludzi o tym, czym jest dobro wspólne i że zwracanie uwagi osobom naruszającym przepisy np. rzucającym pety na ulicę nie jest „donosicielstwem”, a troską o dobro publiczne, na które każdy odprowadza podatki). W Szwajcarii w przeciwieństwie do Polski wiele rzeczy wygląda inaczej, między innymi: jest porządek, ludzie sprzątają po swoich psach, jest tam wyższy poziom bezpieczeństwa, komunikacja miejsca i pociągi w lepszym stanie, ludzie są uśmiechnięci, mili i otwarci, – a co więcej wszyscy znają angielski. Ponadto Genewa to piękne miejsce (jak ktoś lubi góry oczywiście), będące centrum wszystkich kultur i narodowości.

 ZAKWATEROWANIE – przydatne linki:

Inni praktykanci mieszkali w John Knox, który był 10 minut od misji: http://www.johnknox.ch.

W czasie wolnym polecam: pójść do baru na Bains de Paquis nad jeziorem, by spróbować fondue (lepiej wcześniej zarezerwować stolik), odwiedzić liczne muzea i zwiedzić siedzibę ONZ oraz pójść na pobliską górę Saleve http://www.telepheriquedusaleve.com/.

    Szczerze polecam! Wybierzcie się tam i sami zweryfikujcie moją opinię :)

Pozdrawiam, Karina

————————————————————————————————————

Wktrotce kolejne relacje

WP Like Button Plugin by Free WordPress Templates